Zobacz czym jest przesłona i do czego ona służy?


Gdy włączymy aparat na automatycznych ustawieniach pojawiają się na ekranie głównym różne cyfry i symbole. Ja dzisiaj skupie się na jednym z nich a mianowicie na symbolu F czyli przesłonie.

Uważam że jest bardzo ważnym aspektem w fotografii i warto jej się szybko nauczyć ponieważ będziemy mogli kontrolować głębie ostrości. Zacznijmy od początku. Czym jest ta nasza przesłona ?
Przesłona jest to okrąg jak widzicie na zdjęciu powyżej który wpuszcza światło do matrycy aparatu. Tym mniejsza wartość przesłony, tym więcej światła wpadnie przez obiektyw do apartu. Jak zauważyłeś każdy z obiektywów mają rożną minimalną przesłonę.
Zapytasz jakie to daje efekty? Pokarzę Ci to na trzech tych samych zdjęcia lecz na różnych parametrach przesłony F/1.8 - F/5,6 - /16


Ostrość jest ustawiona na kulce. Jak widzisz różnica jest zauważalna między f/1.8 a f/16. Na pierwszym zdjęciu część kulki jest lekko rozmazana, drugi plan jest całkowicie rozmazany, nawet nie widać bloku który jest z tyłu.  Przy przesłonie F/5.6 widać więcej detali na kulce oraz drugi plan jest dużo bardziej widoczny lecz dalej rozmazany. Na ostatnim zdjęciu widać dużo więcej detali kulki oraz dużo bardziej widoczna jest kratka tuż za nią. Nawet blok zaczyna być bardziej widoczny.


Dlatego w fotografii krajobrazowej używa się wysokich wartości przesłony aby najdalszy plan był jak najbardziej ostry. W portretach używa się niższych wartości aby postać bądź obiekt był ostry a tło ładnie rozmyte. Dzięki czemu oglądający zdjęcie od razu skupia się na głównym obiekcie.
Jeśli nie umiesz jeszcze korzystać z manualnych ustawień i nie wiesz jaką szybkość migawki ustawić do danej przesłony to proponuje włączyć tryb A na aparacie. Dzięki tej funkcji sam ustalasz sobie wartość osłony a  szybkość migawki ustawia za Ciebie aparat.




Prześlij komentarz

0 Komentarze