Sprawdź co to jest szybkość migawki


W ostatnim wpisie na blogu pisałem o przesłonie, jak wygląda i do czego służy. Dzisiaj skupimy się na "szybkości migawki" do czego ona służy i jak ją ustawiać.

Jest to czas otwarcia migawki która wpuszcza światło do matrycy innymi słowy czas naświetlania. Zapisuje się w w ułamkach sekundy na przykład 1/50, 1/125, 1/250. Czas naświetlania ma wiele zastosowań. Tym krótszy czas naświetlania tym ostrzejszy obraz w ruchu będzie, tak jak widzisz na zdjęciu powyżej. Użyłem ustawień ISO:400, 1/1250, F/5.6 dzięki czemu choć obiekt poruszał się bardzo szybko to udało mi się go "zamrozić" nie tracąc ostrości. Dlatego jak będziesz robił zdjęcia obiektom w ruchu warto użyć wysokich wartości migawki. Minusem tego jest że w tym czasie wpada bardzo mało światła i gdy zdjęcia są robione przy słabym oświetleniu trzeba podnieść wartość ISO.


Dzięki naświetlaniu możemy bawić się nocą światłem. Jest masę świetnych zdjęć z wykorzystaniem długiego naświetlania. Na przykład zdjęcie powyżej. Dzięki temu że długo naświetlałem zdjęcie samochody które były w ruchu zostały całkowicie rozmazane a aparat zarejestrowała same światło dając świetny efekt ciągnącego się światła na ulicy. Trzeba pamiętać że do długiego naświetlania jest potrzebny statyw ponieważ w trakcie naświetlania wystarczy niewidoczne drganie aparatu i zdjęcie będzie rozmyte.


Kolejnym dobry partnerem do długiego naświetlania jest woda.  Idealne do takich zdjęć są rzeczki, wodospady. Woda zamienia się w rozmazaną tafle. Świetnie to wygląda przy obiekcie który się nie rusza jak powyżej. Dzięki połączeniu migawki z przesłoną możemy dostać zdjęcie poniżej na którym główny obiekt w ruchu jest ostry a resztę planu jest rozmazana. Dlatego warto czasami samemu ustawiać parametry przesłony i migawki.




Prześlij komentarz

0 Komentarze